تبلیغات
تاریخ ایران باستان - سلوکوس بعد از اسکندر شاه ایران شد
به امید پیشرفت ایران و ایرانی

سلوکوس بعد از اسکندر شاه ایران شد

چهارشنبه 13 مرداد 1389 08:28 ب.ظ

نویسنده : محمد

همان طور که قبلا گفتیم بعد از آنکه اسکندر در سنین جوانی بطور ناگهانی دار فانی را وداع گفت، و از انجایی که جانشینی نداشت متصرفات وسیع او دستخوش آشوب و اغتشاش گردید. هر چند همسرش « رکسانا » آبستن بود و هر حال امکان داشت پسری برای او به دنیا آورد اما در آن موقعیت حساس از یک فرزند شیر خواره کاری بر نمی آمد.هنوز جنازه ی اسکندر از روی زمین برداشته نشده بود که میان سرداران او بر سر جانشینی وی نزاع در گرفت و هر یک از سردارانش مدعی وراثت او شدند. از یک طرف برادرش با جمع آوری تعدادی از سرداران اسکندر میخواست خود را جانشین او اعلام کند و از طرف دیگر« پردیکاس » یکی از سرداران اسکندر مدعی آن شد و در نبردی که بین ایشان در گرفت « پردیکاس » در مصر از « بطلمیوس » یکی از سرداران اسکندر شکست خورد و گشته شد. قریب به بیست و دو سال جنگ و کشمکش بین سرداران اسکندر ادامه داشت تا اینکه عاقبت مصر به تصرف « بطلمیوس » که در آن سرزمین دارای نفوذ فراوانی بود در آمد و ایران و سوریه به تصرف « سلوکوس » در آمد.سلکوس با دختر یکی از بزرگان ایرانی به نام « آپامه » ازدواج کرد، به همین جهت جانشینان او را مخلوطی از دو قوم ایرانی و یونانی می نامند. سلوکوس محتاط و دور اندیش بود که بعد از استقرار حکومت خویش « آنتی گون » یکی دیگر از افسران اسکندر را که حاکم بابل بود شکست داد و آن سرزمین را گرفت و سچس خوزستان و ماد را به تصرف خویش در آورد. چندی بعد « سلوکوس » برای دیدن اقوام خویش به مقدونیه رفت ولی هنگام عبور از تنگه ی هلس پونت ( داردانل ) توسط « بطلمیوس » حاکم مصر کشته شد. پایتخت سلوکوس شهر سلوکیه که بعدها تیسفون نامیده شد، بود. « سلوکوس » هر چند سرداری یونانی بود ولی خدمات بسیاری به ایران نمود بطوری که چندین شهر آباد را به وجود آورد و به تقلید از داریوش ( بزرگ ) هخامنشی ایران را به استانهای مختلفی تقسیم نمود بطوری که آنها در امور داخلی خود مستقل بودند و استقرار داخلی داشتند.

بعد از آن که « سلوکوس » بعد از 25 سال سلطنت در گذشت پسر او « آنتی کوس » که از زن ایرانی او « آپامه » بود به سلطنت نشت. او در آغاز سلطنت خویش با دشکنانش مبارزه کرد و در سال 280 قبل از میلاد قاتل پدرش، « بطلمیوس » را شکست سختی داد. بطلمیوس بعد از این شکست گریخت ولی توسط اقوام وحشی ( گل واها ) به قتل رسید. ( گل واها ) به ایران تاختند ولی « آنتی کوس » با سپاهیان خویش به جنگ آنها شتافت و این قوم وحشی را شکست داد. او در نبرد با مصریان پیروز شد ولی چندی بعد از پادشاه ( پرگام ) در سارد شکست خورد و یک سال بعد از شدت غصه و اندوه در گذشت.

انتی کوس اول بعد از بیست سال سلطنت از دنیا رفت و پسرش آنتی کوس دوم جانشین او شد. آنتی کوس دوم چون پدرش جنگ با مصریان را ادامه داد و هشت سال برای تصرف مصر کوشید ولی کاری از پیش نبرد.
از طرف دیگر آنتی کوس دوم شهر میله در آسیای صغیر را از شر دیکتاتور آن که مردم را تحت فشار قرار داده بود نجات بخشید، به همین جهت مردم آن شهر به او لقب خداوند دادند. از روزگار سلطنت این پادشاه سلوکی کم کم ضعف و سستی در ارکان حکومت سلوکیان نمایان شد و مناطق مختلف تحت تسلط ایشان یکی پس از دیگری از سرزمین اصلی جدا شدند. از جمله مردم سغد و مرو با پارتها متحد شدند و در سال 250 قبل از میلاد رئیس قبایل پارتها اعلام استقلال نمود و از تابعیت سلوکیان خارج شد.آنتی کوس دوم که پادشاهی عیاش و خوش گذران بود به این مهم توجهی نکرد و سرانجام در سال 246 قبل از میلاد به وسیله ی همسرش مسموم گردید و در گذشت.

 آنتی کوس دوم بعد از 15 سال سلطنت کشته شد. بعد از مرگ او بین زنان وی بر سر جانشینی او منازعه در گرفت. سرانجام همسر نخستین او که در حقیقت قاتل وی نیز بود بر همسر دیگر وی پیروز شد و او را که مصری بود از پای در آورد و پسرش سلوکوس را بر تخت نشاند.از آنجای که همسر دوم آنتی کوس مصری بود، مصریها برای گرفتن انتقام خون او با سلوکوس به جنگ پرداختند و با اینکه در آغاز جنگ، شکست خوردند ولی بعد از انکه گل واها و مهرداد دوم پادشاه کشور پونت به کمک مصریها آمدند او را شکست سختی دادند. سلوکوس بعد از این شکست با مصریها صلح کرد و متوجه ی شرق ایران گردید و در انجا با ارشک، رئیس قبایل پارتها که مدعی استقلال بود جنگید و او را شکست داد. ولی پارتها به کمک برادر وی، سلوکوس را شکست داده و متواری ساختند. سلوکوس در حین فرار توسط گل واها کشته شد. در دوران سلطنت او که قریب به 20 سال طول کشید بیشتر متصرفات سلوکی ها از آ جدا شدند و ادعای استقلال نمودند.

جانشین سلوکوس دوم اسکندر نام داشت که خود را با نام سلوکوس سوم به عنوان پادشاه ایران معرفی کرد. در این زمان اوضاع پادشاهی سلوکیان به شدت آشفته بود و هرج و مرج سراسر ایران را فرا گرفته بود. این پادشاه در مدت کوتاه سلطنت خود سرگرم جنگهای با دشمنان خویش که برخی از ایشان گل واها و بعضی دیگر از سرداران خود او بودند، تا سرانجام جمعی از ایشان او را مسموم نمودند و برادرش آنتی کوس سوم را که پادشاه بابل بود بر تخت سلطنت نشاندند و قاتلین سلوکوس را به سزای عمل خویش رسانید.

و سرانجام مردم با شرافت ما نگذاشتند ظلم و ستم بر آن ها حکمفرما شود و با پشتیبانی از ارشک حکومت بیگانه ی سلوکیان را بر کنار کردند.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -